Ангіна (лат. "angere" - стискати, здавлювати) - це гостре інфекційне захворювання з переважним ураженням мигдалин, яке можуть викликати бактерії, віруси і грибки. Інша наза ангіни - гострий тонзиліт.
Ангіну викликають різні мікроби, головним чином стрептококи, які потрапляють в глотку частіше з предметами домашнього вжитку, якими користувався вже хворий ангіною (наприклад, брудний посуд і ін). У ряді випадків мікроби, що знаходяться в глотці і зазвичай не викликають захворювання, активізуються під впливом деяких несприятливих умов, наприклад, при переохолодженні або різких коливаннях температури навколишнього середовища.
Деяким людям досить промочити ноги, з'їсти морозиво чи скупатися у прохолодній водоймі, і вони одразу хворіють на ангіну.
Також виникненню захворювання можуть сприяти різні дратівливі речовини, що систематично потрапляють в глотку (дим, пил (в т.ч. домашній пил), алкоголь та ін.), а також наявність аденоїдів або інших захворювань носоглотки, при яких порушується носове дихання.
Часті захворювання ангіною можуть бути пов'язані з гнійними запальними процесами в порожнині носа і його придаткових пазух (наприклад, з гайморитом), а також в порожнині рота (гнилі зуби).
Ангіна - заразне захворювання, тому хворого необхідно ізолювати, не пускати до нього дітей і літніх людей. У нього повинен бути свій посуд, яким на період хвороби ніхто не повинен користуватися.
Симптоми ангіни
- підвищення температури до 38-39°С;
- гострий біль в горлі при ковтанні і вживанні їжі;
- загальне нездужання, слабкість;
- ломота в суглобах;
- збільшення лімфатичних вузлів;
- піднебінні дужки, язичок, мигдалики, а іноді і м'яке піднебіння у перші дні яскраво-червоного кольору;
- на мигдалинах можуть бути гнійнички або ділянки скупчення гною.
Симптоми дуже схожі зі звичайною застудою, але ангіна переноситься важче, біль у горлі більш гострий, тривалість хвороби довша, зазвичай від 5-7 днів. Важливо вчасно розпізнати хворобу і почати негайне лікування.
Лікування ангіни
Лікується ангіна антибіотиками, які повинен призначити лікар. Самолікування ангіни суворо заборонено, особливо це стосується вагітних і дітей!
Чітке виконання приписів лікаря при ангіні є необхідною умовою швидкого одужання і в більшості випадків дозволяє уникнути розвитку ускладнень. Значну увагу слід приділяти харчуванню хворого: їжа повинна бути різноманітною, багатою вітамінами. Рекомендуються бульйони, рідка каша, парові котлети, киселі, рясне пиття (молоко з Боржомі, чай з лимоном). Не слід давати гостру, грубу і гарячу їжу.
Але до приходу лікаря необхідно приступити до частого, тобто не 3-4 рази в день, а повсякчасного, полоскання горла. Для полоскання краще використовувати не лікарські препарати, а слабкий теплий розчин солі.
Даний захід буде корисним і на більш пізніх стадіях ангіни, але лікар, як правило, призначає полоскання антибактеріальними засобами (наприклад, розчином фурациліну). Щоб ліки досягли глибоких відділів глотки, при полосканні голову потрібно сильно відкинути назад. В процесі полоскання необхідно стримувати дихання, щоб рідина не потрапила в дихальне горло. Існували і раніше, але в даний час стали більш доступними, численні препарати для смоктання (фарингосепт, стрепсілс, льодяники або пастилки з ментолом та ін) і аерозолі для зрошення горла (інгаліпт, элюдрил, гексорал та ін).
При ангіні, перераховані вище засоби значно зменшують біль і сприяють одужанню, але за механізмом дії не здатні повністю замінити полоскання. Під час полоскання гній, мікроби і продукти їх життєдіяльності змиваються і видаляються, а не проковтуються, як при використанні смоктальних пастилок.
Ангіна зазвичай супроводжується численними проявами бактеріальної інтоксикації, тому показано рясне пиття, якщо немає протипоказань (високої гіпертонії, серцевої чи ниркової недостатності), і постільний режим.
Корисна інформація. В подальшому житті буду знати способи лікування.
ВідповістиВидалити